2 Haziran 2011 Perşembe

HEDIYE | Sevilay Acıbucu'ndan Gelin Makyajının Sırları veee Bir Geline Hediye:)

Beni hem blog, hem Twitter, olmadı Formspring'den takip edenlerin çok yakından tanıdığı, dilimden düşmeyen, Ankara'ya her gidişimde hemen kendimi ellerine teslim ettiğim güzellik uzmanım SEVİLAY ACIBUCU'yu sonunda bloguma konuk ettim hanımlar:) Hem deeee güzel mi güzel bir sürprizle birlikte! Sürpriz söyleşimizin sonundaaa:)Bugün Sevilay Hanım, benim düğün günümü de güzelleştirdiği makyajıyla Styleboom'a konuk, ilerleyen günlerde bir de cilt bakımını konuşacağız. Ona gelin makyajı ile ilgili merak ettiklerimi, onun makyajının kusursuzluğunun ve kalıcılığının sırlarını sordum:) Bakalım o neler anlattı...

Styleboom: Sevilay Hanım, sizinle uzun yıllardır tanışıyoruz ve size hayranım. Profesyonelliginize, titizliginize, dikkatinize, mükemmelliyetciliğinize. Öncelikle ben buradan herkes de okurken şu an şu yasta sahip oldugum bu cilt icin, gelin makyajim icin, dokulup mahvolduktan sonra geri kazandığım kaşlarım için kocamaaan bir tesekkur etmek istiyorum. Vee soruyorum:) Öncelikle bize biraz kendinizi anlatır mısınız?

Sevilay Acıbucu: Çok teşekkür ederim hakkımdaki güzel düşünceleriniz için. Benim size uyguladığım özel bir şey yok, ben mesleğimin ciddiyetini yerine getiriyorum sadece, size uyguladığım bakımlar cildinizin doğal yapısına gelmesini sağladı yalnızca ...

1989 yılında Fransada yüz ve göz yapısına uygun makyaj teknikleri ve televizyon,sahne,efekt,karakter,moda makyajı eğitimi alarak başladım. Mesleğim gerektirdiği için güzellik uzmanlığı (estetisyenlik) eğitimlerini de aldım. 1991 ve 1996 yılları arasında Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları, Türk Halk Müziği Korosu ve Türk Sanat Müziği koro sanatçılarının sahne makyajı eğitmeni ve makyözü olarak çalıştım.1996 yılında Ankara Bahçelievler'de güzellik merkezimi , 2008 yılında Ankara Kavaklıdere'de makyaj stüdyomu açtım. İlkim Öz Yaşam dergisinde köşe yazarlığı ve 2001 yılından bu güne kadar senede iki defa olmak üzere düzenlenen Başkent Moda Günlerinde makyözlük yaparak çalışmalarımı sürdürmekteyim.Boom: Malum düğün sezonu açıldı ve bir gelin için en önemli kalemlerden biri de gelin makyajı. Benim düğünümde taa Istanbul'a gelip mukemmel makyajımı da siz yapmıştınız, o sebeple ben farkı çok iyi biliyorum ama bir de sizden dinleyelim istiyorum. "Gelin makyajı" neden ayrı, neden mesela gece makyajindan farklı?

S.A. :Gelin makyajı sadece gece makyajından farklı değil bütün makyajlardan farklı ve ayrı çalışmayı, titizliği gerektirecek kadar özel bir makyajdır. Diğer makyajlardan farkı öncelikle kalıcı olmasını sağlamak. Günün heyacanını, yoruculuğunu göz önünde bulundurarak düğünün bir gün öncesinde cildin yapısına uygun özel bir bakım kürü uygulayarak cildi makyaja hazırlarım, kaşlarda en az cilt kadar önem taşır, makyajın en önemli ayrıntısıdır, o sebeple doğal yapısına uygun kaşlar hazırlamak adına bazen aylar öncesinden şekillendirmeye başlarım Tabiki gelinlerin de önerilerime önem vermesi gerekiyor bu aşamada, çünkü bu ön çalışma makyajın uzun süre kalıcılığını ve tazeliğini sağlayacak. Gelini heyacanlı ve yorucu o özel güne hazırlamanın ön çalışması dahi diğer makyajlardan farklı olduğunun işaretidir....

Boom: Gelin makyajı sadece makyaj malzemesini kapsamıyor sanıyorum, sanki bir süreç gibi: temizleme+bakım+onarım+makyaj dogru mu?

S.A. : Gelin makyajı hazırlığı mümkün olursa en az iki ay öncesinde başlamalı: kaşların tasarımı, cildin belirli aralıklarda bakımı gibi. Bunlar, makyaj ürünleri ne kadar kaliteli ve profesyonel dahi olsa, uygulanacak makyajın uzun süre aydınlık ve dayanıklı olmasını sağlayacaktırBoom: Düğün günü öncesi herkes geline dinlenmesini tavsiye ediyor ama ne mümkünn! Ya perdeci sorun çıkarır, ya evde bir şeyler eksiktir, ya misafirler bastırır:) Peki sizce gelin cildini dinlendirmek ve yatıştırmak için düğün öncesi ne yapmalı? Nasıl hazırlanmalı? Pratik çözümler var mı?

S.A. :Evet maalesef hazırlık süreci yorucu ve stresli gelinler için. Kendilerine zaman ayırmaya sıra geldiğinde yorgun,gergin ve bakımdan uzaklaşmış bir şekilde düğüne az bir zaman kalmış oluyor. Gelin adaylarına tavsiyem düğüne en az iki ay kala cilt bakımı yaptırmaları ve düğüne kadar bu bakımı belirli aralıklarla yaptırmaları, makyaj uzmanıyla görüşmeleri ve irtibat halinde kalmaları. Gelinler uzmanın önerilerini uygulamaya özen göstermeliler ki bu düğün gecesi mükemmel görünmelerinde büyük önem taşıyacaktır....

Boom: Ben hiç sesimi çıkarmadan kendimi hep size emanet ettim çünkü profesyonelliginize ve kararlarınıza güvenim sonsuz. Fakat bir cok kisi bbakımında, makyajında vs müdahalelerde bulunmayı, yok öyle değil böyle olsun demeyi tercih ediyor. Siz de pek cok gelinde eminim bunu yaşamışsınızdır. Mutlaka gelinin arzuları doğrultusunda mı makyaj yapıyorsunuz, yoksa ben bu işin uzmanıyımm, saça, tene, göze ve düğüne göre uygun makyajı yaparken müdahale edilmesini hic istemem mi diyorsunuz?

S.A.: Sizin beni ve çalışmalarımı çok iyi bilmenizden kaynaklıydı teslimiyetiniz, beni tanımamış olsaydınız sizin de mutlaka istek ve önerileriniz olurdu. Uzmanlık alanım kişilerin yüz ve göz yapısına uygun makyaj teknikleriyle çalışmak ama gelinlerin heyacanını pek tabii ki anlarım ve isteklerine önem veririm, uygulanacak makyajın tasarımını önceden kararlaştırıp prova tarzında ufak uygulamalarla gelin adaylarını rahatlatmaya çalışırım. Son teknolijiyle üretilmiş makyaj ürünleri uygulama sırasında cilde uyum sağlama sırasındaki süreçte hiç bir şekilde mimik yapmamayı gerektiriyor bu nedenle ve kişilik olarak mükemelliyetçi bir yapım olduğu için yaptığım işin kusursuz çıkmasını hedef alırım, bu sebeple gelin makyajına başladığım zaman müdahaleye izin vermiyorum.Boom: Ben hiç sesimi çıkarmadan kendimi hep size emanet ettim çünkü profesyonelliginize ve kararlarınıza güvenim sonsuz. Fakat bir cok kisi bbakımında, makyajında vs müdahalelerde bulunmayı, yok öyle değil böyle olsun demeyi tercih ediyor. Siz de pek cok gelinde eminim bunu yaşamışsınızdır. Mutlaka gelinin arzuları doğrultusunda mı makyaj yapıyorsunuz, yoksa ben bu işin uzmanıyımm, saça, tene, göze ve düğüne göre uygun makyajı yaparken müdahale edilmesini hic istemem mi diyorsunuz?

S.A.: Sizin beni ve çalışmalarımı çok iyi bilmenizden kaynaklıydı teslimiyetiniz, beni tanımamış olsaydınız sizin de mutlaka istek ve önerileriniz olurdu. Uzmanlık alanım kişilerin yüz ve göz yapısına uygun makyaj teknikleriyle çalışmak ama gelinlerin heyacanını pek tabii ki anlarım ve isteklerine önem veririm, uygulanacak makyajın tasarımını önceden kararlaştırıp prova tarzında ufak uygulamalarla gelin adaylarını rahatlatmaya çalışırım. Son teknolijiyle üretilmiş makyaj ürünleri uygulama sırasında cilde uyum sağlama sırasındaki süreçte hiç bir şekilde mimik yapmamayı gerektiriyor bu nedenle ve kişilik olarak mükemelliyetçi bir yapım olduğu için yaptığım işin kusursuz çıkmasını hedef alırım, bu sebeple gelin makyajına başladığım zaman müdahaleye izin vermiyorum.

Boom: Doğru ve profesyonel yapılmış bir gelin makyajı sabah erken saatlerden gecenin ilerleyen saatlerine kadar aynı ışıltıda duruyor. Bunun sırrı nedir?

S.A.: Kaliteli ve dayanıklı makyaj bakımlı cilde uygulanan makyajdır ama profesyonel ürünler de tabii ki bu konuda büyük önem taşıyor. Biz uzmanların kulanımına sunulmuş bir çok ürün mevcut bu ürünleri uzmanılığımızla birleştirerek uyguluyoruz, bu tür ürünleri uygulamak da tabi ki ayrı bir eğitim ve uzmanlık gerektiriyor.Boom: Gelinlere gelin makyajlarında en önemli tavsiyeniz nedir? Neye çok dikkat etmeliler?

S.A.: Gelin gelinliğiyle, duvağıyla, o gün için hazırlanacak saçla, uygulanacak makyajla bir bütündür. Gelin adaylarına vereceğim en önemli tavsiye kendi kişisel zevklerinden emin olmaları. Ben makyajı uygulamadan önce gelinliğin modeli, saçlarının nasıl taranacağı, duvağının uzunluğu kısalığı dahi tüm ayrıntıları sorarak, bunların uygulayacağım makyajla uyum içinde olmasına önem veririm, tavsiyem gelinlerin kararlı olmaları, farklı zevklerden/kişilerden çıkan farklı öneriler ne kadar kaliteli olursa olsun bir araya geldiğinde sıradan, uyumsuz bir görüntü verecektir.

Boom: Styleboom'a konuk olduğunuz için çok ama çok teşekkür ediyorum:) Sanıyorum sürprizimizi de açıklayabiliriz. Bir şanslı Styleboom gelini Sevilay Acıbucu'ndan gelin makyajı hediyesi kazanacak. Tek yapmaları gereken Ankara'da bulunmak, Sevilay Acıbucu facebook grubuna üye olmak, hayalindeki gelin makyajını anlatan bir yorum yazmak ve çekilişte çıkmak. Siz şanslı geline şimdiden bir şey söylemek ister misiniz:)?

S.A.: Ben teşekkür ederim... Gelin adayımızı şimdiden tebrik ediyorum. Şanslı konuğumu stüdyomda ağırlamaktan mutluluk duyacağım.Gelin olmuş gidiyorsunuz sevgili Styleboomerlar:) Umuyorum bu post işinize yaramış, aklınızdaki sorulara cevap olabilmiştir. Şimdi hemmen, hem de bu defa Ankara'da(*) yaşayan bir Styleboomer gelinine hediye edilecek olan "gelin makyajı" şansı için ne yapmanız gerektiğine bakalıım:)

1) 6 Haziran Pazartesi geceyarısına kadaaar buraya "hayalinizdeki gelin makyajını" yorum olarak yazmak ve yorumunuzun sonuna MUTTTLAKA mail adresinizi eklemek:)
2) Sevilay Professional Make-Up Studio Facebook grubuna buradan tıklayarak üye olmak
3) Ve pek tabii bu blogun biricik, biriciiik "İzle"yicilerinden biri yani bir Styleboomer olmak. Maalesef adsız yorumlar onaylanmayacaktır:/

Belki gelinimiz belli olunca ben de gelirim hiii heyecan yaparım:)

(*) Bu hediye yalnızca Ankara için geçerlidir ve makyaj Sevilay Professional Make-Up Studio Kavaklıdere'de yapılacaktır:)

11 yorum:

limonludondurma dedi ki...

İstanbul da olmadıgı icin cok mutsuzum :( Ankaralı gelin cok sanslı olucak...

lara dedi ki...

bende Sevilay hanimi Boomcugumun tavsiyesiyle kesfettim. Cilt bakimi, kas dizayni ve igne epilasyon konusunda gercekten uzman. Kendisine cok tesekkur ediyorum:)Ayrica bir cok arkadasimin dugun makyajini yapti ve gercekten kendinizi ellerine biraktiginiz zaman harikalar yaratiyor:)
palyacoya benzemedigim, rujun, alligin yuzumde bagirmadigi,dogal bir makyaj tercihim olur dugunumde:)

Beyaz Büyü dedi ki...

inanmıyorum! bu hediyeyi kazanacak şanslı gelin adayı sana nasıl teşekkür etsin booom? bu fırsatı kaçırmasınlar!

gülçin dedi ki...

Sevilay hanım gerçekten işinde son derece titiz ve profesyonel. Ablamın nişanı ve düğününde profesyenelliğine ve çalışmalarına bir kez daha hayran kaldım. Ankarada ikamet etmememe rağmen her gidişimde fırsat yaratıp kendimi onun ellerine teslim etmeden geri dönmüyorum boom bende senin gibi.Veee bu gelin gerçekten çok şanslı bunu şimdiden söyleyebilirim:))

2b dedi ki...

ohh laa laaa:) boom çok mesuduum şu an:))) ankaralı olmamın ilk avantajını yaşıyorum bloglarda:)

eylül'de evleniyorum.. vee muhteşem bir göz makyajı hayal ediyorum.. genel olarak toprak tonlarında belki de şeftali..

mail tubaortakcituba@gmail.com
ne yazıkki facebook'um yok boom:(

Serap dedi ki...

İşte bu! Bir blogdan beklenen her şey var burada hatta çok daha fazlası. Ankara'da yaşıyorum ve Eylül'de düğünüm var. Bu hediyeyi çok ama çok istiyorum. Lütfen bana çıksııııın. Hayalimimdeki gelin makyajı ise şöyle: Gözlerin ön planda olduğu, fondotenin bir tabaka halinde değil doğal sanki kendi tenim gibi bebeksi olduğu, doğal ama bir o kadar da göz kamaştırıcı...
tepe.serap@gmail.com

Az Biraz Ordan Burdan dedi ki...

Bu güzel çekilişi görüp de katılmamak mümkün müü!!! Zaten gelin makyajımı Sevilay Hanım'ın yapmasını istiyordum, bir de üstüne şansım yaver gider de çekilişi kazanırsam süper olur.
Evleneceğim gün hep taş bebek gibi olmayı istemişimdir. Kusursuz bir ten makyajı, sade ama etkileyici gözler ve hatları ortaya çıkaran hafif bir allık...

Tüm gelin adaylarına iyi şanslar, tabii bana da :)

gencoglugizem@gmail.com

fpe dedi ki...

Sevilay Hanimi, Boom sayesinde tanidim. Keske cok daha onceden tanisaymisim. Cildimi kendine getirdi, burdan ona ve tanistirdigi icin de Boom'cuguma cok tesekkurler. Gercekten cok profesyonel. Ilk tanidiginiz anda guven hissediyorsunuz ve rahatlikla kendinizi onun ellerine her konuda teslim edebilirsiniz. Ankara'daki gelinler cok sansli! Pinar

Shoopshoop dedi ki...

Sevilay Hanim sayesinde mezuniyet balosundaki en guzel makyaj bana aitti, ve tabi Ankara'da gittigim butun dugunlerden once ilk adresimdir. Ayrica Sevilay Hanim sayesinde aldigim kremlerin icinde hangi maddeler var, ne olmali be olmamali daha iyi biliyorum, bu sekilde bilimsel tavsiyeleri ile nerede olsaniz yetisiyor.

elifsagun dedi ki...

Merhaba:)
Ben de temmuz 'da evleniyorum..
İnşallah şans benden yana olur.
Makyaja gelince;
tenimdeki fondoten çok doğal olsun sanki hiç yokmuş gibi..kocaman kirpiklerim olsun,gözlerimi açıp kapadığımda rüzgarlar yapsın..yanaklarımda hafif pembe allıklar sanki heyecandan pembeleşmiş gibi..dudaklarımda uçukkk bi pembe .. çok doğal,aydınlık...nişanlım beni gördüğü an gözleri aydınlansın..
görüşmak dileğiyle..

elifsagun@yahoo.com

berkemeren dedi ki...

Evet evet bu benim şansım hissediyorum:) Her kız bembeyaz gelinlikle güzel oluyor ama makyaj herşeyin noktalandığı yer. Çiçeğe de böceğe de dönmek çok olası:) Ben de doğal, uçuş uçuş, hayal gibi, biraz pembemsi, biraz şeker gibi bi makyaj hayal ediyorum. Sevilay hanım eminim rüyalarımı gerçeğe döndürecek. Sonuçları heyecanla bekliyorumm. Sevgiler,

Berkem EREN
berkemeren@yahoo.com